-

agnieszka-slodkowska

Relikwiarium w Sanktuarium św. Józefa oraz życzenia

Dziś posłużę się dwoma tekstami dr. Edgara Sukiennika (naszego ministranta, absolwenta Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie). Pierwszy z tekstów został umieszczony w gablocie tuż przy wejściu do naszego sanktuarium św. Józefa, drugi zaś (zacytuję tylko fragment), został opublikowany w gazetce parafialnej z 19 marca 2023.


RELIKWIARIUM W SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W WARSZAWIE

Niesłabnący od wieków kult świętych, przejawiający się m.in. w adoracji ich relikwii, obserwujemy także i dziś. Nie sposób podać liczby tych, którzy dostąpili zbawienia, czyli zostali świętymi. Dlatego Kościół katolicki – wierząc w prawdę o świętych obcowaniu – wspomina w dniu 1 listopada wszystkich zbawionych. Niektórzy z nich w sposób szczególny wpisali się w historię Kościoła. Ich życie, postawa, ideały stały się szczególnym drogowskazem dla żyjących, którzy pragną dostąpić łaski oglądania oblicza Boga. Ideał świętości zmieniał się w ciągu wieków. W pierwszych wiekach pragnieniem wielu chrześcijan było ponieść śmierć męczeńską. Oddanie życia za wiarę, Chrystusa i Kościół nie było traktowane jak coś szczególnie heroicznego. Była to raczej naturalna kolej rzeczy, wynikająca z wyboru drogi wskazanej przez Chrystusa. W IV wieku pojawił się nowy model świętości: wyznawcy, wygnańcy i obrońcy wiary. Popularne było także wybieranie drogi życia w ascezie lub odosobnieniu, która najczęściej przyjmowała formę życia pustelniczego. W wiekach średnich pojawia się także całkiem nowy typ świętości. Pobożny, prawy władca, miłosierne i żyjące nad wyraz skromnie królowe i księżne czy fundatorzy świątyń i klasztorów. Także w kręgach duchowieństwa pojawia się ideał pobożnego i ascetycznego biskupa, uduchowionego mnicha lub mniszki. W czasach nowożytnych rozwinął się kult reformatorów Kościoła oraz odnowicieli życia zakonnego. Pojawili się także świeci misjonarze lub działacze dobroczynni. Współcześnie ideał świętości to społecznik, patriota lub osoba oddająca się pracy charytatywnej, dydaktycznej czy pedagogicznej. Pojawiają się coraz częściej także małżonkowie, poświęcający się bez reszty zarówno swoim dzieciom, jak i prowadzonym przez siebie dziełom prospołecznym. Należy jednak zaznaczyć, że nadal nie brakuje męczenników ginących za wiarę.
W pierwszych wiekach uznanie zmarłej osoby za świętą odbywało się na mocy decyzji ludu. Przyczynkiem mógł być cud, powszechnie znana opinia świętości życia lub śmierć męczeńska. Pojawienie się procesu wynoszenia na ołtarze datowane jest na przełom IV i V wieku.
Szczególną formą oddawania czci świętym praktykowaną w Kościele jest kult relikwii. Znawcy przedmiotu określają początki kultu relikwii na połowę II wieku. Pierwszą formą oddawania czci relikwiom męczenników był zwyczaj nawiedzania ich grobów w dniu wspomnienia męczeńskiej śmierci. Należy zaznaczyć, że kult relikwii nigdy nie był narzucony przez Kościół. Wręcz przeciwnie – sprzeciwiano się mu. Rozwój kultu następował jednak oddolnie. Pobożność ludowa została z czasem usankcjonowana przez prawodawstwo kościelne.

Ks. Leszek Kuźmiński

Sanktuarium św. Józefa posiada wyjątkowy zbiór ponad dwustu relikwii świętych i błogosławionych, umieszczonych w relikwiarium nad kaplicą Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie od roku 1987 nieprzerwanie trwa całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu. Relikwie są darem ks. Leszka Kuźmińskiego, miejscowego wikariusza, który zbierał je przez ponad dwadzieścia lat kapłaństwa, a od kilkunastu lat pełni posługę duszpasterską w tutejszej parafii i sanktuarium. Relikwiarium zostało poświęcone przez nuncjusza apostolskiego w Polsce, arcybiskupa Salvatore Pennacchio, w niedzielę, 30 października 2022 roku w trakcie rekolekcji przygotowujących wspólnotę parafialną do przyjęcia tego wielkodusznego daru.
Na zakończenie liturgii arcybiskup nuncjusz podarował parafii relikwię bł. Carlo Acutisa – włoskiego młodzieńca przedwcześnie zmarłego na białaczkę, orędownika kultu Najświętszego Sakramentu, który określał Eucharystię mianem „autostrady do nieba”. Z tej okazji celebrans skierował do parafian z Koła okolicznościowe Słowo w języku polskim:
„Siostry i Bracia!
W pierwszych słowach chciałbym bardzo serdecznie podziękować księdzu kanonikowi Zbigniewowi, tutejszemu proboszczowi i kustoszowi, za zaproszenie! W tym roku jestem po raz drugi w Waszej parafii i cieszę się, że mogę patrzeć na Wasze wzrastanie w wierze! Dziękuję księdzu Leszkowi za cenny dar relikwii dla parafii. Dziękuję ojcu Dariuszowi i bratu Janowi za dzielenie się słowem. Dziękuję wreszcie Wam, Bracia i Siostry, za Waszą obecność, za Wasze zamyślenie i modlitwę.  
Moi Drodzy! Dziękuję, że razem z Waszymi duszpasterzami postanowiliście zatrzymać się nad zagadnieniem świętości. Relikwiarium, które zostało poświęcone, jest dla nas widocznym potwierdzeniem obcowania świętych, a zatem prawdy, którą wyznajemy w naszym Credo. Ci «święci, którzy znaleźli się przed obliczem Boga, utrzymują z nami więzy jedności i komunii» (GeE 4).
Wpatrując się w relikwiarium przypominamy sobie, że droga, którą przeszli święci i błogosławieni, jest naszą drogą, bo każdego z nas Jezus powołał do świętości, wybrał nas, «abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem» (Ef 1,4).

Papież Franciszek uczy nas, że święci «przypominają wszystkim, iż życie Ewangelią w pełni jest możliwe i piękne. Świętość nie jest programem wysiłku i wyrzeczenia, nie jest ćwiczeniem duchowym, jest przede wszystkim doświadczeniem bycia kochanym przez Boga, otrzymania Jego miłości i miłosierdzia za darmo».
Drodzy Bracia i Siostry! Życzę, aby to Wasze wielkie dzieło rozwijało się i przynosiło owoce. Niech przybywa Wam świętych, ale też niech świętość wnika do naszych serc, do rodzin, wspólnot, miejsc pracy i szkół. Niech stanie się udziałem całego Kościoła!
Chciałbym, aby do Waszych świętych dołączył mój rodak – młody chłopiec z Mediolanu, błogosławiony Karol Acutis, którego doczesne szczątki znajdują się w Asyżu. Przekazuję Wam dziś jego relikwie, prosząc, aby jego wstawiennictwo wyjednało łaskę świętości dla dzieci i młodzieży z tej parafii. Jest to również dobry orędownik dla dzieła adoracji, bo często powtarzał, że Eucharystia jest «autostradą do nieba».
Chcę zakończyć myślą, którą papież Franciszek wypowiedział na początku października. Mówił, że «święci są drogocennymi perłami; są zawsze żywi i aktualni, nigdy nie tracą na wartości».
A teraz w imieniu Ojca Świętego Franciszka udzielę apostolskiego błogosławieństwa Wam wszystkim i Waszym bliskim, szczególnie chorym i starszym”.

Wierni i goście przybywający do sanktuarium św. Józefa mają możliwość nawiedzenia relikwiarium w każdą niedzielę po Mszach świętych o godz. 10:15, 11:30 i 19:00. Na ścianie przed wejściem do kaplicy umieszczono tablicę z wykazem świętych i błogosławionych, których relikwie znajdują się w naszej świątyni.

***************************************************************************************

W najbliższy poniedziałek 20 marca podczas sumy odpustowej kandydaci do sakramentu bierzmowania wniosą w uroczystej procesji relikwie 30 świętych i błogosławionych, które niedawno trafiły do naszego sanktuarium. W grupie świętych relikwii znajdują się m.inn. fragmenty atrybutów Męki Pańskiej, relikwie wyznawców Kościoła Katolickiego Obrządku Syromalabarskiego w Indiach, doczesne szczątki ojca Pio z Pietrelciny - włoskiego kapucyna i stygmatyka, św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego -  arcybiskupa warszawskiego, nadto relikwie 11 sióstr nazaretanek - męczennic z Nowogródka oraz cząstki dwóch męczenników franciszkańskich z terenów dzisiejszej Białorusi. Relikwie pochodzą z darów osób prywatnych oraz kilku zgromadzeń zakonnych. Najwięcej cząstek podarowały siostry z Domu Nazaretanek w Rzymie, którym zawdzięczamy relikwie męczennic  Nowogródka. Dziesięć cząstek podarował abp Salvattore Pennacchio - były nuncjusz apostolski w Polsce, Dzięki jego wielkoduszności kościół św. Józefa wzbogacił się m.inn. o fragmenty świętej włóczni, gwoździa z Krzyża Chrystusowego, purpurową szatę oraz relikwie papieży Jana XXIII i Pawła VI. W gronie ofiarodawców znaleźli się także o. Gabriel Bartoszewski, który przekazał cząstki dwóch kapucynów: św. Pio z Pietrelciny i bł. Honorata Koźmińskiego oraz ks. Czesław Parzyszek - darczyńca relikwii św. Wincentego Pallotiego.

Relikwiarz z fragmentami atrybutów Męki Pańskiej (Święta Włócznia, Święty Gwóźdź, Święta Purpurowa Szata)

Widok relikwiarza z boku

Święta Włócznia. W tradycji chrześcijańskiej znana jako Włócznia Przeznaczenia. Właśnie nią rzymski legionista Longinus przebił bok Jezusa Chrystusa, z którego wypłynęły krew i woda. Współcześnie za relikwię Włóczni Przeznaczenia uznawane są przedmioty umieszczone w Bazylice św. Piotra w Watykanie, katedrze Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego w Eczmiadzynie, klasztorze dominikanów w Izmirze, pałacu Hofburg w Wiedniu (jako insygnium cesarskie) oraz w archikatedrze  na Wawelu (kopia włóczni św. Maurycego).

Święty Gwóźdź Pana naszego Jezusa Chrystusa. Tradycja chrześcijańska przekazuje, że w 325 r. cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego, odnalazła Krzyż Chrystusowy wraz z trzema gwoździami - atrybutami Męki Pańskiej. Jeden z nich przywiozła do Rzymu, gdzie trafił do bazyliki św. Jana na Lateranie, dwa pozostałe podarowała swojemu synowi. Jeden z gwoździ został zrabowany podczas IV wyprawy krzyżowej i sprzedany do Sieny, gdzie można go oglądać w bogato zdobionym relikwiarzu w muzeum Santa Maria della Scala. Święte gwoździe były w przeszłości dzielone na mniejsze części. Obecnie ponad 30 kościołów szczyci się posiadaniem części tego atrybutu męki Pańskiej (m.inn. katedry w Krakowie i Bamberg.

Święta Purpurowa Szata. Jedna z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa. Suknia tkana, którą miał na sobie Jezus Chrystus podczas drogi krzyżowej. Właśnie o tę szatę po Jego ukrzyżowaniu rzucili losy żołnierze rzymscy. Papież Sylwester I podarował relikwię cesarzowi Konstantynowi i jego matce św. Helenie, którzy wywieźli ją do swojej rezydencji w Trewirze na północnych rubieżach Cesarstwa Rzymskiego. Obecnie przechowywana jest w katedrze św. Piotra w Trewirze w zachodnich Niemczech i od miejsca przechowywania zwana suknią z Trewiru.

****************************************************************************************

****************************************************************************************

 

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego dla wszystkich Nawigatorów oraz ich Rodzin życzą Agnieszka i Hubert

 

 

Zdjęcia zamieszczone w artykule pochodzą z zasobów prywatnych. Mieliśmy wielki zaszczyt fotografować wszystkie relikwie z naszego sanktuarium. Być może w przyszłości powstanie album.

Zamieszczony powyżej obraz Ukrzyżowanego jest mojego autorstwa.

 



tagi: ukrzyżowanie  malarstwo religijne  relikwie  sanktuarium św. józefa  relikwiarium 

agnieszka-slodkowska
6 kwietnia 2023 09:28
7     837    14 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

valser @agnieszka-slodkowska
6 kwietnia 2023 13:02

nie znajduje innych slow komentarza.

"Stale proszę Boga ażeby prowadził Was przez życie w Świetle i Mocy Ducha Świętego. Niech Łaska Chrystusa zawsze Wam towarzyszy. Z serca wszystkim błogosławię. W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego. Amen" - JP2

 

zaloguj się by móc komentować

Jerzy-Benedykt @agnieszka-slodkowska
6 kwietnia 2023 13:08

Dziękuję Agnieszko za ciekawy wpis. Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego dla Ciebie i Huberta oraz wszystkich Nawigatorów i ich Rodzin

 

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @agnieszka-slodkowska
6 kwietnia 2023 16:01

Dziękuję za piękny tekst i wspaniały obraz pani Agnieszko.

Życzę pani i całej pani rodzinie spokojnych i radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Niech panią Bóg błogosławi i prowadzi.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @agnieszka-slodkowska
6 kwietnia 2023 17:29

Wszelkich Łask Bożych dla Was, wszystkiego najlepszego!

 

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @agnieszka-slodkowska
6 kwietnia 2023 17:44

Fotos przepiękne ,jak i notka....

dla Was obojga,jak i wszystkim nawigatorom :

Niech Zmartwychwstały Chrystus
oświeca drogi codziennego życia,
obdarza błogosławieństwem
i pomaga życie czynić szczęśliwym.
Wesołych i ciepłych świąt Wielkanocnych!

 

zaloguj się by móc komentować

Trzy-Krainy @agnieszka-slodkowska
6 kwietnia 2023 21:12

Bóg zapłać, pani Agnieszko, za notkę o relikwach. Ja co pewien czas bywam w kościele w Michałowicach koło Warszawy, gdzie też jest kaplica relikwii.

Radosnych i pogodnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

zaloguj się by móc komentować

Paris @agnieszka-slodkowska
6 kwietnia 2023 21:32

Niesamowity  wpis...

...  i  nadzwyczajna  historia...  jestem  naprawde  pod  wrazeniem  !!!

Pomysl  na  album  z  relikwiami  to  doskonaly  pomysl,...  bo  pierwszy  raz  przeczytalam  dopiero  o  takim  miejscu,  zwanym  relikwiarzem...

...  pieknego,  bogatego  przezycia  Triduum  Paschalnego  i  radosnej,  wiosennej...  i  cieplej  niedzieli  Zmartwychwstania  Panskiego  dla  Was  Obojga  i  Waszych  Rodzin,  

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować